Argentína a világ nyolcadik legnagyobb országa (ötször akkora, mint Franciaország, területe: 2766889 nkm), Dél-Amerikában Brazília után a második.
Dél-Amerika többi népéhez viszonyítva az argentinok többsége másnak, kifinomultabbnak és műveltebbnek tartja magát. Igaz ugyan, hogy Argentínában az európai befolyás igen erős, a lakosság egyharmadát tömörítő főváros, Buenos Aires európai fővárosnak és egyben egy igazi metropolisznak tűnik. A népesség javarészt bevándorlók leszármazottja. Amire az Argentinok méltán büszkék, hogy Latin-Amerika első Nobel-díját egy argentin kapta, Carlos Saavedra, akit 1936-ban békedíjjal is kitüntettek.
Argentína egykor virágzóbb ország volt a többi Dél-Amerikai államnál, ma azonban hatalmát és gazdagságát tekintve a középmezőnybe tartozik. Jövedelmének legfőbb forrása az ország középső részét elfoglaló PAMPÁK hatalmas, termékeny síksága. Kezdetben a legfőbb kiviteli cikk erről a füves térségről származó gyapjú és birkahús volt, valamint a marhahús és az állati bőrök. Később Argentína a világ egyik legnagyobb búza és kukorica termelője lett.
Argentína leghíresebb vezetője Peron ezredes és felesége Eva Peron (1946-1955), akik azzal férkőztek az ipari munkásság szívébe, hogy bérüket felemelték, még oly módon is amikor a termelékenység csökkent.
Argentína természeti adottságokban gazdag, hiszen itt található a világ leghosszabb hegylánca, az Andok, valamint Dél-Amerika legmagasabb hegycsúcsa az Aconcagua. Délen terül el Patagónia irdatlan szélfútta térsége, és ezen a vidéken Bariloche város környékén lélegzetelállító hegyek és tavak találhatók.
Külföldiek általában a Pampák, azaz központi elhelyezkedésű Paraná-alföld földrajzát és kultúráját ismeri a legjobban, amely egyben Argentína cowboyhőseinek, a gauchóknak az otthona. Kicsit északabbra terül el az a mocsaras vidék, ahol a gauchók kedvenc italának az alapanyag terem, a keserű mate tea.
Argentínában található a 82 m magasságból lezúduló vízfüggöny az Iguacu-vízesés, amely többször szélesebb mint a Niagara.
Az Andok nyugati részénél terül a Mendoza környéki szőlőtermő vidék, amely az Argentin vörösbor alapanyagát szolgáltatja. Ezt a vidéket nevezik az Andok-kertjének.
Turisták számára kiváló cél a Tűzföld megismerése, amely az ország legdélebbi része, ahol az elefántfókák sütkéreznek az Atlanti-óceán kavicsos partjain. |